Dzisiejsze rozwiązanie dla potrzeb jutra
Autor: IZO - Pers Izolacje Natryskowe, publikacja: 2016-04-29
Obecna sytuacja na rynku energetycznym skłania nas do poszukiwania najtańszych i najefektywniejszych sposobów oszczędzania energii w naszych mieszkaniach czy domach. Podstawowym źródłem oszczędności energii cieplnej w budownictwie jest dobra izolacja termiczna. To od niej zależy nasz komfort mieszkaniowy i finansowy w przyszłości. Dobra izolacja stworzy nam komfortowe warunki bytowe nie tylko zimą, ale także latem, a dodatkowo pozwoli zaoszczędzić pieniądze, które zamiast na zakup medium grzewczego, możemy przeznaczyć na inne rzeczy. Jednym z materiałów izolacyjnych jest piana poliuretanowa.
Piana poliuretanowa
Obecnie jest to jeden z najlepszych materiałów izolacyjnych na rynku budowlanym. Pianka PU ma bardzo szerokie, wręcz nieograniczone zastosowanie, a w porównaniu z wykorzystywanymi obecnie materiałami ma wiele zalet.
Piankę PU można stosować jako:
- izolację termiczną i akustyczną poddaszy mieszkalnych i niemieszkalnych,
- izolację termiczną oraz hydroizolację dachów na obiektach mieszkalnych i przemysłowych,
- izolację termiczną oraz hydroizolację podłogi na gruncie – szczególnie polecane w przypadku zastosowania ogrzewania podłogowego,
- izolację termiczną oraz hydroizolację fundamentów,
- izolację termiczną ścian wewnętrznych i zewnętrznych,
- izolację termiczną elewacji,
- izolację termiczną różnego rodzaju zbiorników przemysłowych,
- izolację termiczną rurociągów, np. z medium grzewczym,
- izolację termiczną w obiektach o niesprzyjających warunkach wilgotnościowych (fermy drobiu, chlewnie, obory itp.),
- wiele innych.
W zależności od potrzeb oraz możliwości zastosowania do dyspozycji mamy dwa rodzaje pianki PU:
- Pianki otwartokomórkowe, które charakteryzują się gęstością 7-15 kg/m3 oraz tym, że około połowa komórek w wyrobie gotowym jest otwarta. Współczynnik przewodzenia ciepła λ tych pian wynosi 0,034-0,040 W/mK.
- Pianki zamkniętokomórkowe, które charakteryzują się gęstością 30-65 kg/m3 oraz tym, że ponad 95% komórek w wyrobie gotowym jest zamknięta. W zamkniętych komórkach znajduje się gaz, który jest odpowiedzialny za izolacyjność pianki. Współczynnik przewodzenia ciepła λ tych pian wynosi 0,020-0,025 W/mK.
Zalety piany poliuretanowej w porównaniu z tradycyjnymi rozwiązaniami
Pianki otwartokomórkowe, ze względu na ich doskonałe właściwości termoizolacyjne oraz dźwiękochłonność, stosowane są przede wszystkim w budownictwie mieszkaniowym. Ten typ materiału ma niebagatelną przewagę nad dotychczas stosowaną wełną, ponieważ po wielu latach nie zmienia swoich wymiarów, a co za tym idzie także swoich właściwości izolacyjnych. Opór cieplny danego materiału zależy od dwóch głównych czynników, od współczynnika przewodzenia ciepła danego materiału oraz grubości tego materiału. Tym samym w przypadku wełny, która z biegiem lat osiada (zmniejsza swoją grubość) opór cieplny danej przegrody maleje. Taka sytuacja nie ma miejsca w przypadku pianki PU, ponieważ nie mamy tu do czynienia ze zmianą grubości izolacji.
IZOLACJA WEŁNĄ
IZOLACJA PIANĄ PU
Kolejnym argumentem za przewagą pianki PU nad wełną jest fakt, że pianka otwartokomórkowa podczas aplikacji zwiększa swoją objętość 140-220 razy, czyli znacznie się rozpręża, co powoduje, że jest w stanie szczelnie wypełnić wszystkie te miejsca w konstrukcji dachu, do których nie dotrze nawet najlepiej ułożona wełna. Dodatkowo pianka PU jest znacznie lżejsza niż wełna, a dzięki swoim właściwościom adhezyjnym oraz znacznej rozszerzalności powoduje wzmocnienie i usztywnienie konstrukcji dachu zupełnie inaczej niż dzieje się to w przypadku wełny.
PRZED APLIKACJĄ PIANKI PU
PO APLIKACJI PIANKI PU
Za wyborem pianki przemawia również czas jej montażu, który na średniej wielkości poddaszu zajmuje kilka godzin, podczas gdy ułożenie wełny może trwać kilka dni. W ciągu jednego dnia można wykonać nawet 300-400 m2 izolacji na poddaszu, a już następnego na tym samym poddaszu mogą być prowadzone dalsze prace wykończeniowe.
Pianka PU jest, w przeciwieństwie do wełny, odporna na działanie grzybów, pleśni i zarodników, co ma duże znaczenie dla naszego zdrowia, w szczególności zaś dla zdrowia i komfortu osób cierpiących na alergię. Pianka jest również materiałem nielubianym przez gryzonie.
Pianka zamkniętokomórkowa, oprócz znakomitego współczynnika przewodzenia ciepła, charakteryzuje się też bardzo dobrymi parametrami na ściskanie rzędu min. 180-300 kPa (styropian powszechnie stosowany na podłogi - 70-120 kPa). Ma to ogromne znaczenie np. podczas izolacji posadzek w domach, przechowalniach, chłodniach, a także innych pomieszczeniach. Zastosowanie przy izolacji posadzek pianki PU zamiast tradycyjnego styropianu powoduje, że powierzchnia jest bardzo dobrze odizolowana oraz znacznie bardziej odporna na naciski, całkowicie eliminujemy też w tym przypadku efekt „klawiszowania”, który jest nieunikniony przy zastosowaniu styropianu. „Klawiszowanie” styropianu powoduje, że warstwa jastrychu nie ma odpowiedniego oparcia, a co za tym idzie jest bardzo narażona na pękanie.
NIEWŁAŚCIWIE WYKONANA IZOLACJA POSADZKI
PRZED NATRYSKIEM PIANKI PU
PO NATRYSKU PIANKI PU
APLIKACJA PIANKI PU POD OGRZEWANIE PODŁOGOWE
APLIKACJA PIANKI PU W MAGAZYNIE DO PRZECHOWYWANIA WARZYW I OWOCÓW
Dzięki swojej wysokiej odporności na ściskanie pianka PU doskonale nadaje się jako pokrycie dachów od zewnątrz. Ma to zastosowanie szczególnie w przemyśle, na obiektach, które nie są już nowe i potrzebują regeneracji. Specjalnie przygotowany system aplikuje się na istniejące podłoże (papa, deski, blacha), dzięki czemu mamy dodatkową izolację termiczną na dachu, a co ważniejsze także 100-procentową pewność, że nie będziemy mieli w przyszłości problemów z przeciekami wody deszczowej. System jest tak zaprojektowany, że po aplikacji piany oraz polimocznika, który zabezpiecza pianę przed działaniem promieni UV, możemy bez przeszkód chodzić po dachu w celu przeprowadzania czynności konserwacyjnych lub innych.
Dodatkowym atutem pianki zamkniętokomórkowej jest to, że już niewielka jej ilość (grubość) może stanowić bardzo dobrą barierę termiczną. Ma to znaczenie zwłaszcza w przypadku, kiedy nie mamy zbyt dużo miejsca na izolację, a nie chcemy stosować półśrodków lub gdy podczas budowy okazało się, że projekt nie spełnia naszych oczekiwań. Pianka poliuretanowa ma również doskonałe właściwości adhezyjne, tzn. trwale wiąże się z niemalże każdą powierzchnią, na którą jest aplikowana – betonem, drzewem, stalą, pustakami ceramicznymi oraz gazobetonem, membraną, tworzywami sztucznymi, laminatami itd.
APLIKACJA PIANKI PU NA DRZEWO
APLIKACJA PIANKI PU NA ŚCIANĘ
APLIKACJA PIANKI PU POD OGRZEWANIE PODŁOGOWE
APLIKACJA PIANKI PU NA PŁYTY OSB/MFP
APLIKACJA PIANKI PU NA STAL
Biorąc pod uwagę wszystkie wspomniane zalety piany poliuretanowej trudno nie zgodzić się ze stwierdzeniem, że jest to materiał całkowicie spełniający wymagania inwestora patrzącego w przyszłość. Bo choć na etapie wykonywania izolacji koszt piany jest nieco wyższy, to jednak zwraca się on bardzo szybko, a dodatkowo po okresie zwrotu właściwie do końca użytkowania budynku wybór generuje wymierne dochody w postaci oszczędności, które w przypadku izolacji termicznej metodą tradycyjną należałoby przeznaczyć na koszty ogrzewania.
Opracowano:
Jarosław Gryglak
IZO - Pers Izolacje Natryskowe